2010. augusztus 29., vasárnap

A 60 évek..igazi arca

Szerintem érdemes közzé tenni, hogy milyenek is voltak valójában-
A '60-es évek:


A '60-as évek hamar legendás értékelést kapott az akkor élőktől és az utókortól. Az akkori fiatalok szívesen hívják magukat "nagy generációnak".



Világpolitika: '61. augusztus: berlini fal felépítése, mert a Kelet-Németország polgárai tömegesen menekültek át 1949 óta a szabadságot és jólétet jelentő Nyugat-Németországba az otthoni rabságból és szegénységből. A fal jelképe annak, hogy a kommunista rendszer csak nyers erőszakkal tudja fenntartani hatalmát polgárai felett és a nyugattal szemben versenyképtelen.

'62. október: kubai rakétaválság: a világ ekkor járt a legközelebb ahhoz, hogy egy szovjet-amerikai atomháború által megsemmisüljön a civilizáció. A konfliktus kompromisszummal zárult, a végső katasztrófa veszélyének felismerése pedig a későbbiekben elvezetett a két szuperhatalom fokozatos közeledéséhez. 1964-ben kezdődött az amerikai csapatok tömeges részvétele a vietnami háborúban (csúcspont: 1968: több mint félmillió amerikai katona állomásozik Vietnamban).

Ez a háború a '60-as és '70-es évek fiataljaira az események valódi történelmi jelentőségén túlmutató hatást gyakorolt: az USA-ban (és általában nyugaton) a kezdeti lelkesedés után élénk tiltakozásokat váltott ki, a kommunista blokk országaiban pedig a rendszer szervezte meg óvatosan ugyanezt, megpróbálván a naiv és lelkes a fiatalokat ezzel maga mellé állítani. '68. augusztus: Csehszlovákia megszállása a Varsói Szerződés hadseregi (köztük a magyar) által: egy belső reformkísérlet kíméletlen letörése Moszkva döntésére. (Az esemény óvatosan bekerült a magyar "népi mitológiába" is: legendák szerint a felvidéki magyarok egy része felszabadítóként fogadták a honvédinket. '68: a nagy nyugat-európai diákmegmozdulások (a legfontosabb központok Németország és Franciaország): politikailag zavaros (pl. marxista-maoista jellegű) jelszavakat hangoztattak, a dolgok mélyén talán leginkább a fogyasztói társadalom, az elszemélytelenedés elleni belső ellenkezés állhatott.

Az űrhajózás nagy évtizede: '61: az első ember a világűrben (Gagarin), '65: az első űrséta (Leonov), '69: a Holdra szállás (Apollo 11, Armstrong).

Kultúra: a könnyűzene egyre nagyobb szerepet kap a fiatalok életében (beat és rock). A XX. sz. valószínűleg legfontosabb együttese: Beatles (1962-1970). A hippik korszaka, zene és kábítószer (marihuána, LSD stb.). A korszak szimbolikus eseménye: '69: Woodstock.

Magyarország: Kádár-rendszer. 1963-ig megtorlás az 1956-os forradalomért (az utolsó politikai okú kivégzés: 1961). 1963: amnesztia, majd a rendszer új jelszava: "aki nincs ellenünk, az velünk van". Kísérletek a nép megnyerésére: életszínvonal-politika, kis kedvezmények. Tömeges lakás-építések ('66: az első panel-lakótelep felavatása Budapesten).

Egyre jobban elterjednek a tartós fogyasztási cikkek: TV, autó ('63-tól lehet részletre vásárolni): alapvetően átformálják az életmódot. Mind többen jutnak el belföldi nyaralásra (SZOT-üdülés, Balaton), sőt lassanként külföldre (és már nyugatra is). '68: új gazdasági mechanizmus. Egyesek (pl. vállalatvezetők) meggazdagodhatnak, de nem teremt valós piaci viszonyokat.

Kultúra: mindenható ura Aczél György: a műveket három kategóriába osztják: támogatott, tűrt, tiltott ("a 3 T elve"). Táncdalfesztiválok (1966-tól), Ki mit tud-ok (1962-től). Az értelmiség és a fiatalok nyugati mintákat igyekeznek követni. Könnyűzene: nálunk is rock és beat, a nagy hármas: Illés, Omega, Metró.

Oktatás: 1961: új törvény: a tankötelezettsége felemelése 16 éves korra; cél: a középfokú oktatás általánossá tétele, elterjesztése. '60-65: robbanásszerűen megnő a középiskolák száma (a TMG is ebben a hullámban alakult). Egyre nő a diáklétszám is. '65 után ez csökken. 1961-1965: a gimnáziumokban 5+1 napos képzés: 5 nap tanítás, a 6. napon "gyakorlati oktatás" (valójában értelmetlen csellengés) az üzemekben. '65 után: tagozatos osztályok elterjedése (felkészítés a felvételire). 60-65: nagy robbanás a felsőoktatási hallgatók létszámában is.

A Kádár-korszak másik oldala: nagymértékben nő az alkohol-fogyasztás (főleg sör és tömény: a bor háttérbe szorítása tudatos politika a rendszer részéről). A legvalószínűbb ok: magyar nép "válasza" kudarcos történelmünkre.

Sport: Legendás olimpiai sikerek (foci, vízilabda, vívás, birkózás, kajak-kenu, öttusa (Balczó András)). Futball: két olimpiai arany ('64, '68) mellett legendás szereplés az 1966-os angliai VB-n (Brazília legyőzése 3:1-re).

( köszönet:Szentgáli Zsolt
Az év tanára 2001)




2010. augusztus 28., szombat

Az M7 autópálya építése...

Egy tuti kis videó az M7- építéséről, benne sok-sok retro autóval.....

http://www.youtube.com/watch?v=hq9Wq5hBC3s

60 éves a Ferihegyi reptér....



Hatvanéves fennállását ünnepli a magyar főváros nemzetközi repülőtere. Hatvan évvel ezelőtt, 1950. május 7.-én szállt le az első, Budaörsről átrepülő Li-2-es utasszállító repülőgép Ferihegyen és ezzel vette kezdetét a polgári repülés a mai repülőtéren. Az első évben még mindössze 7.133 utast indított és fogadott Ferihegy, ma ez a szám meghaladja az évi nyolc milliót.
A Ferihegyi repülőtér mai területét már 1938-ban kijelölte a főváros kettős, polgári-katonai repülőtér céljaira, azonban a II. világháború közbeszólt. Ferihegyen – bár megindult az ifj. Dávid Károly által tervezett utasforgalmi épület kivitelezése – elsősorban a Magyar Királyi Légierő és a Repülő Kísérleti Intézet hangárjai épültek meg, civil utasforgalom alig volt.

A repülőteret 1944-ben több szövetséges bombatámadás is érte, emiatt csak 1950-re épült újjá és május 7.-én fogadta az első Li-2-es (az amerikai Douglas DC-3 Dakota típusú gép szovjet licenc változata) utasszállító gépet. Az akkori repülőtérnek „mindössze” 1500 méter hosszú betonozott futópályája volt, amelyet később, sugárhajtású gépek miatt fokozatosan meghosszabbítottak. 1958-ra épület meg mai teljes hosszában, vagyis 3000 méteren az 1-es futópálya.

A hetvenes évekre (1974-re) az utasforgalom meghaladta az évi egymillió főt, a mai 1-es terminál már nem győzte a forgalmat. Emiatt 1977-ben megkezdődtek az új irányítótorony, a párhuzamos 2-es futópálya (3700 m) és az új műszaki bázis, a javítóhangárok építése. 1985-ben készült el a mai 2A terminál épülete (24.000 m²), amely napjainkban a schengeni járatok utasait kezeli.

A folyamatosan növekvő forgalom miatt további fejlesztésekre volt szükség, így 1998-ban adták át a mai 2B terminált (30.000 m²).

2002-ben jelentős szervezeti változás is történt a repülőtéren, az addigi Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóságból (LRI) kivált a légiforgalmi irányítás (HungaroControl) és megalakult a repülőteret jelenleg is üzemeltető Budapest Airport Zrt.

teljes cikk:
http://airportal.hu/

2010. augusztus 27., péntek

Pepita hanglemez....

A jó öreg bakelit.
Nem is  olyan régen még ezeket hallgattuk sercegtek, pattogtak, ugrott a tű rajtuk de jó kis zenéket rejtettek a barázdák..
Sikerült beszereznem egy  jó állapotban levő példányt " a Gomba fejűekkel "

Tiki-Taki....

Hoppá!
Mondtam amikor a csuklómon koppant a golyó.
Egyből beugrott a régi " emlék " amikor " tiki-takiztunk ".
Ha jól tudom ez nálunk be lett tiltva - anno-.
Ezt a példányt-ami új- kiadás most sikerült vennem.
Ez egy - utánzat- de amikor oda csap a csuklódra hidd el elő jönnek az emlékek.....


2010. augusztus 12., csütörtök

Egy igazi sztár...

1963 október 23- án született-a TV Maci.
Ő mindenki kedvence.
Amikor ő megjelent mi már megfürödve feküdtünk az ágyban és néztük ahogy gargarizálva mossa a fogát, veszi fel a pizsamáját és a babájával leült a fotelba mesét nézni.- Mazsola és Tádé-
Megjelent az "Esti mese" felirat és kezdődött a mi műsorunk.
Utána kikapcsolta a tévét (burkolt figyelmeztetés a spórolásra) és betakarta saját magát majd elaludt.
Itt ért véget a mi esténk is.-(akkor még nem csavaroghattál kint az utcán este 8 után, mert a " rendszer " nem engedte).

2010. augusztus 11., szerda

A pedálos autó.....

Emlékeztek erre, mekkorákat versenyeztünk velük.
Tekertük,tekertük, aztán a nagy hajtásban lecsúszott a lábunk és jött a sírás...
Úgy tudom  ma is gyártják őket de azok már lehet ,hogy kínaiak?
piros műbőr ülés, precíz hajtómű...

A régiek még a jó öreg Szovjetuníó termékei voltak.
A duda is és a lámpa is 4,5 v lapos elemmel működött.

2010. augusztus 9., hétfő

Szombat esti film koktél...

Emlékeztek 1981-ben indult a " szombat esti film koktél "
Vártuk mindíg , hogy a bemondó - Takács Marika - közzé tegye az esti összeállítást.
Menő manó, Egy úr az űrből -nanu nau-, Petrocelli...jó kis filmek voltak.
A linkre kattintva meghalgathatod a "fő cím" zenéjét.
 



2010. augusztus 8., vasárnap

A mini szótárak...

Ezek a kis miniatűrök tartalmazzák a legfontosabb szavakat a külömböző nyelveken.

Régebben még meg volt belőlük a -LENIN élete (fontos történet)
és Madách az Ember tragédiája is .
Sajnos ezek már nincsenek meg nekem.

Szereljünk biciklit...

Nem olyan régen kaptam egy barátomtól( köszi "kicsi" ) ezt a régi szerszámos táskát.
Ezt fel tudtuk szerelni a nyereg alá és a vázra is.
A táskában a nélkülözhetetlen szerszámok ja és persze a "TOP"
gumi ragasztó a hozzá való csiszoló vászonnal.
- 1 db küllő húzó.
- 1 db csavar húzó
- 1 db kombinált kulcs a pedálhoz és a pedál mögötti kontra anyához.
-1 db "soklyuku" kulcs különböző méretekben.
- 1 db ragasztó+csiszoló+ folt a defekt javításhoz.

És mehettünk tekerni- a végtelenbe és tovább-

A furdancs....

Ez nem egy "TV Shop"-pos reklám a hasizom erősítésről.
Ezt használtuk az "aksis" fúró helyett, különböző fa munkáknál.
A nagy fa gombot oda nyomtuk a hasunkhoz és tekertükk és tekertük...
A fordulat számot is tudtunk állítani rajta attól függően, hogy milyen erőben voltunk.... 
Nem  olyan régen találtam egy céget aki ismét gyártja ezt a fúrót.







Kicsit újabb kiadásban.
Úgy látszik az idő a "furdancsot " igazolja.....

A szódás üveg...

Ki ne emlékezne a vastag üvegből készült ólom fejes szódás üvegre!
Nagy fa rekeszekben szállították a "szikvizes" kocsik és lehetett náluk cserélni vagy elsétálhattunk a helyi töltőbe és megtöltettük friss szódával az üveget.
Az szifon fején a gyártó vagy a helyi töltő címe volt elhelyezve.

A faszenes vasalóim....

Itt van egy pár darab a régi faszenes vasalókból.
Öntött vasból készültek és némelyiken szép kovácsolt vas minták találhatók.
Vannak szintén öntött vasból készült alátétek is, amikre a forró vasalók kerültek.

Az első vasalók még nem rendelkeztek önálló fűtőegységgel, nagy és nehéz kovácsoltvasból készült eszközök voltak, melyekben az alkalmazott tárgy tömegét, annak hőtartalmát használták fel a vasalásra. Embert próbáló berendezések voltak nagy súlyúkkal és nehézkes használati módjukkal.
 A külső hőforrás igénye és a vasaló felület hőmérsékletének a szabályozatlansága a felhasználótól nagy gyakorlatot és többletmunkát igényelt a vasalás eredményes végrehajtása érdekében. Nyáron vagy fűtési időszakon túli időben is tűzet kellett rakni a vasaló felmelegítéséhez

2010. augusztus 7., szombat

Petróleumlámpa.....milyen szép a lángja!

Ma már inkább csak nosztalgiázunk vele.
Milyen egyszerü, hogy felkapcsoljuk a villanyt, de nem is olyan régen egy ilyen lámpa sárgás fénye világított esténként.
Petróleumlámpa története..

A villanyvilágítás elterjedése előtt lakásbéli, házkörüli világítóeszköz volt. Petróleum hasznosításával működik. A petróleum csavarszerkezettel szabályozható lámpabélen átszívódik a lámpa égésterébe. A petróleumlámpa intenzív fényét a cilinder biztosítja. A lámpabél magasságával a lámpa fénye szabályozható. Széles körű elterjedése a falusi élet polgárosodásának egyik legjellegzetesebb tárgyává vált. A petróleumlámpáknak több típusa alakult ki. Voltak asztalra állíthatók, mennyezetre függeszthetők, ezekhez különféle lámpaburákat is használtak. A legelterjedtebbek a falra akasztható petróleumlámpák voltak.

Mint ez a darab amit egy kedves ismerősömtől kaptam-köszi Ildikó- Külön világítóeszköz nem volt a tisztaszobában. Amikor bementek, vitték magukkal a petróleumlámpát


A petróleumlámpa dal az Omegától.
http://www.omega.hu/play.php?id=3

2010. augusztus 6., péntek

Sandokan..

Sandokan....
Ez nagyon kemény...... pedig mennyit néztük Kabir Bedit a Maláj tigris "harcost".
A szúrós tekintet,a lelassított jelenetek, a harci jelenetek a kornak megfelelő stílusban előadva. A híres tigris bukfenc közben még arra is volt ideje,a nagy harcosnak
hogy a tigrist megölje....

Egy kis történet:
A 19. században játszódó mese egy maláj hazafiról szól, aki természetesen népe igazáért küzd az angol gyarmatosítókkal szemben. Sandokan legfőbb ellenfele a „fehér rádzsa”, azaz hazájának legfőbb elnyomója Lord Brooke.

Németország és Spanyolország után a Sandokan című tévésorozat hamar feltűnt a magyar televízió műsorán is. A nyolcvanas évek elején jóval kevesebb sorozat futott, így az ország szinte egy emberként vált rajongóvá.


A sikert példázza a dal is, amelyet a főcímzene felhasználásával a Neoton Família énekelt, és amely hetekig vezette akkoriban a magyar slágerlistát.

Egy kis video:

Zsebtévé....

"Hakapeszi ha kap eszi"

Emlékeztek erre a szlogenre? Naná hiszen "ovodásként" sokat mondogattuk.


A Zsebtévé azzal a céllal jött létre a hatvanas években, hogy legyen egy színes, magazin jellegű gyerekműsor a Magyar Televízióban. 
 
Szereplők: Móka Miki, Hakapeszi Maki, a Versmondó lány, Hiszékeny úr és Furfangos Frigyes mester.


Jó kis gyerek műsor volt,

"Véget ért a móka mára, zárul Miki mókatára.".
De ha tetszett nemsokára..........Ki tudja folytatni??

Rodolfo..." Figyeljék a kezemet mert csalok"

Rodolfo volt a "nagy bűvész" aki bámulatba ejtett mindannyiunkat.
Ő mindenképpen megérdemli, hogy emléke köztünk maradjon.


Figyeljék a kezemet, mert csalok!" -mondta, s jött is egyik ámulat a másik után. Észrevétlenül csent el a nézők zsebéből kisebb tárgyakat, kiolvasta gondolataikat, használta azt a mintegy 5000 trükköt és kombinációt, amit e területen ismert. Rodolfó, polgári nevén Gács Rezső, a legnagyobb magyar mágus.



 
Egy Nagyfuvaros utcai betűszedő fiaként látta meg a napvilágot Gács Rezső néven 1911. május 16-án, Budapesten. Mint mindenre rácsodálkozó, minden lében kanál kisgyereknek egy kínai gyöngyárus egyszer megtanította egy bűvészmutatványra.
 Mikor következő nap barátait kápráztatta el frissen szerzett tudásával a Mátyás téren, felfigyelt rá egy éppen arra sétáló elegáns úr, ki maga is kedvelte a bűvészkedést. Ódry Zuárd volt ő, a híres színész, Ódry Árpád bátyja, ki - mintegy mellékesen - épp a Magyar Mágusok Szövetségének elnöki posztját is betöltötte akkoriban. Felfedezte és pártfogásába vette az ügyes kezű kisfiút, aki később Rodolfó néven lett világhírű. A képzés hosszas és alapos volt. Évekig csak az alapismeretekkel foglalkoztak, s nem léptek tovább a haladás útján.


Pályája 1930-ban indult el a Fővárosi Nagycirkuszban, de tehetségének híre hamarosan külföldre is eljutott, ahol szintén ismertté vált. Fellépett Londonban, Lausanne-ban, Párizsban és Berlinben. "Tudományát" az Artista Akadémián, majd az Állami Artistaképző Intézetben tanította, s könyvet is írt művészetéről.

2010. augusztus 5., csütörtök

Gazdálkodj okosan....

Hoppá ! Ez volt az egyik kedvenc játékom.
Ez a játék ma is kapható de már a kornak megfelelően EU norma szerint.
Nagyon sokat játszottunk ezzel, és mindíg versenyeztünk ki tudja hamarabb berendezni a kis fehér lapon a "lakást"
Gyüjthettük a pénzt,nyerhettünk takarék jegyet,porszívót,mosógépet.....
Kis kártyákon voltak a tárgyak amikkel szép lassan berendezkedhettünk.
A fürdőszoba komplett volt, mint a szocializmusban a "panel program"......